Petőfi versek
Petőfi 2005.04.02. 22:45
1848-ban írodott versei, kellemes az olvasást!
Megérte ezt az évet is, Megérte a magyar haza: A vészes égen elborult, De nem esett le csillaga. Meg van vagdalva, vérzik a kezünk. De azért még elbírja fegyverünk, S amerre vág, Ott hagyja fájó vérnyomát.
Ott hagyja fájó vérnyomát, Haramja csorda, képeden! Hogy majd az ítéletnapon E bélyeg vádolód legyen, Vádolód az isten szine előtt, És gyujtsa rettentő haragra őt, Te ellened, Ki ránk veszett fogad fened!
De mit az ítélet nekünk? Ha lesz is az, sokára lesz! És ami több, és ami fő: Az isten könyörűletes. Még majd kegyelmet adna nékik ő... Ne várakozzunk; e vérengező Kutyák felett Tartsunk magunk itéletet!
Tartsunk oly véritéletet, Hogy elborzadjon a világ; Majd addig szórjuk rájok a Szörnyű halálos nyavalyát, Amíg hirmondónak marad csak egy, Ki majd otthon reszketve mondja meg, Hogy jaj neki, Ki a magyart nem tiszteli!
Nekünk most az isten kevés, Mert ő nem eléggé kemény; Hozzád imádkozom, pokol, Az új esztendő reggelén: "Öntsd szíveinkbe minden dühödet, Hogy ne ismerjünk könyörületet, Mig e gazok Közűl a földön egy mozog!"
Debrecen, 1849. január 1.
Buda várán ujra német zászló! Hova legyek lelkem haragjától? Arcunk piros, de nem zsarnok-vértül! Hanem saját szivünk szégyenétül!
Egy kezünkön rajt van a lánc ismét; Várjuk-e, hogy amazt is lekössék? Hogy megint a régi nóta járja, En kinunkra, világ csufságára?
Kár azoknak a szabadság kardját Kézbe venni, kik csak azért tartják, Hogy a zsarnok a porig alázza, S száradjon rá vér helyett gyalázat.
Tedd le azt a fegyvert, magyar nemzet, Téged isten nem arra teremtett, El onnan a csatatérrül, lódulj, Messziről nézz csak rá, a kuckóbul!
Ha urad jön, térdepelj le szépen, S csókold meg a korbácsot kezében, S várd el békén, míg reád halált szól, És kirúg a nemzetek sorából!
Oh hazám, oh nemzetem, magyar nép, Nem döbbent meg, nem riaszt föl e kép? E rettentő gondolatra fel kell Állandod, habár a sírban fekszel.
Azt hiszem, hogy ami most levágott, Balsorsod volt és nem gyávaságod, S ha a balsors csüggedést nem hoz rád, Elszegődik a szerencse hozzád.
Új erővel és új bátorsággal Álljunk szembe ama haramjákkal; Szent az ügyünk, velünk van az isten, Vagy velök sincs, ha mivelünk nincsen.
Dobogjatok szíveink kevélyen, Diadalmunk előérzetében! Pirulj, arcunk, pirulj zsarnok-vértül, És ne saját szivünk szégyenétül!
Debrecen, 1849. január 6-7.
Európa csendes, ujra csendes, Elzúgtak forradalmai... Szégyen reá! lecsendesűlt és Szabadságát nem vívta ki.
Magára hagyták, egy magára A gyáva népek a magyart; Lánc csörg minden kézen, csupán a Magyar kezében cseng a kard.
De hát kétségbe kell-e esnünk, Hát búsuljunk-e e miatt? Ellenkezőleg, oh hon, inkább Ez légyen, ami lelket ad.
Emelje ez föl lelkeinket, Hogy mi vagyunk a lámpafény, Mely amidőn a többi alszik, Ég a sötétség éjjelén.
Ha a mi fényünk nem lobogna A véghetetlen éjen át, Azt gondolhatnák fönn az égben, Hogy elenyészett a világ.
Tekints reánk, tekints, szabadság, Ismerd meg mostan népedet: Midőn más könnyet sem mer adni, Mi vérrel áldozunk neked.
Vagy kell-e még több, hogy áldásod Nem érdemetlen szálljon ránk? E hűtlen korban mi utósó Egyetlen híveid valánk!
Debrecen, 1849. január
Négy nap dörgött az ágyu Vizakna s Déva közt, Ott minden talpalatnyi Földet vér öntözött.
Fehér volt a világ, szép Fehér hó este be, Ugy omlott a piros vér A fehér hóra le.
Négy hosszu nap csatáztunk Rettentő vad csatát, Minőt a messzelátó Nap csak nagynéha lát.
Mindent megtettünk, amit Kivánt a becsület... Tízannyi volt az ellen, Győznünk nem lehetett.
Szerencse és az isten Tőlünk elpártola, Egy pártfogó maradt csak Velünk: ez Bem vala.
Oh Bem, vitéz vezérem, Dicső tábornokom! Lelked nagyságát könnyes Szemekkel bámulom.
Nincsen szóm elbeszélni Nagy hősiségedet, Csak néma áhitattal Szemléllek tégedet,
S ha volna ember, kit mint Istent imádanék, Meghajlanék előtted Térdem, meghajlanék.
S nekem jutott a vészes Dicsőség, hogy veled Járjam be, oh vezérem, A csatatéreket.
Te melletted lovaglék A harc veszélyiben, Ahol az élet pusztul És a halál terem.
Sokan elhagytanak, te Rendíthetetlen agg, De úgy-e téged, úgy-e Én el nem hagytalak?
S lépésid mind halálig Követni is fogom, Oh Bem, vitéz vezérem, Dicső tábornokom!
Debrecen, 1849. február 10-15.
Nyakravaló nélkűl akarod megvédni hazádat? Oh te szamár te, minő ostoba képzelet ez! Honszeretet, bátorság s más, mind kófic: az a fő A katonában, hogy nyakravalója legyen. Mészáros Lázár, akitől én ezt tanulám, s ő Tudja, hogy a legfő hősben a nyakravaló, Mert hisz az ő hada, mely hősleg megfutamúlt volt, Egytül-egyig mind, mind nyakravalóba' vala. Nyakravalótalanok, takarodjatok a csatatérrül... Éljen Mészáros s éljen a nyakravaló!
Debrecen, 1849. február 18-20.
Lantom, kardom, tied, oh szabadság!
Kolozsvár, 1849. február 26.
A földön is harag, Az égen is harag! Kifolyt piros vér és Piros napsugarak! A lemenő nap oly Vad bíborban ragyog! Előre, katonák, Előre, magyarok!
Komoly felhők közül Bámul reánk a nap, Rettentő szuronyok Füstben csillámlanak, A sűrü lomha füst Sötéten gomolyog, Előre, katonák, Előre, magyarok!
Ropog, hosszan ropog Csatárok fegyvere, Ágyúk bömbölnek, hogy Reng a világ bele; Te ég, te föld, talán Most összeomlotok! Előre, katonák, Előre, magyarok!
Szilaj lelkesedés Foly bennem, mint tüzár, A vérszag és a füst Megrészegíte már, Előre rontok én, Ha élek, ha halok! Utánam, katonák, Utánam, magyarok!
Medgyes, 1849. március 2-3.
Bizony mondom, hogy győz most a magyar, Habár ég s föld ellenkezőt akar! Azért nem győzött eddig is e hon, Mert sohasem volt egy akaraton; Most egy a lélek, egy a szív, a kar... Mikor győznél, ha most sem, oh magyar? Egy ember a haza, s ez halni kész, S ezért, oh népem, ép ezért megélsz, S dicső lesz élted, boldog és szabad, Amilyen senkié a nap alatt! S én bátran állom a csaták tüzét, Tudom, hogy a golyó nekem nem vét, Tudom, hogy a sors őriz engemet, Hogy engemet megölni nem lehet, Mert én leszek, nekem kell lenni, ki Ha elleninket mind a föld fedi, Megéneklem majd diadalmadat, Szabadság, és a szent halottakat, Akiknek vére volt kereszvized, S halálhörgése bölcsőéneked; Meg kell, hogy érjem azt a szép napot, Midőn áldásodat reánk adod, S mi annyi átokteljes év után Sirunk, mosolygunk, az öröm mián, Midőn, mit eltört láncunk ád, a nesz Egy szabad nemzet imádsága lesz! Meg kell, hogy érjem azt a nagy napot, Amelyért lantom s kardom fáradott!
Marosvásárhely, 1849. március 6-7.
Pacsírtaszót hallok megint! Egészen elfeledtem már. Dalolj, tavasznak hírmondója te, Dalolj, te kedves kis madár.
Oh istenem, mi jólesik A harci zaj után e dal, Mikéntha bérci hűs patak füröszt Égő sebet hullámival.
Daloldj, dalolj, kedves madár, Eszembe hozzák e dalok, Hogy nemcsak gyilkos eszköz, katona, Egyszersmind költő is vagyok.
Eszembe jut dalodrul a Költészet és a szerelem, Az a sok jó, mit e két istennő Tett és még tenni fog velem.
Emlékezet s remény, ez a Két rózsafa ismét virít Dalodra, és lehajtja mámoros Lelkem fölé szép lombjait,
És álmodom, és álmaim Oly kedvesek, oly édesek... Terólad álmodom, hív angyalom, Kit olyan híven szeretek,
Ki lelkem üdvessége vagy, Kit istentől azért nyerék, Hogy megmutassa, hogy nem odafönn, De lenn a földön van az ég.
Dalolj, pacsírta, hangjaid Kikeltik a virágokat; Szivem mily puszta volt és benne már Milyen sok szép virág fakad.
Betlen, 1849. március 8.
Tíz katona esett a helységre, Nem volt szükség fogdosó kötélre, Húsz legény ment maga jószántából Zászló alá az eke szarvától.
"Hogyne mennénk örömest, mikor kell! Aki nem megy, hivány, gyáva korhely. Nem királyért hadakozunk mostan, A hazáért fogunk állni sorban.
Nem királyért, sőt a király ellen, Akit isten mindörökké verjen! Verje meg ugy, amint ő akarta, Hogy igába jussunk mi s nyomorba.
Teéretted megyünk a csatába, Nemzetünknek drága szabadsága! Megyünk húszan tíz helyett, és ha kell, Utánunk még kétszer annyi jön el."
S összeálltak indulásra készen Az ujoncok falu közepében, Körülöttök fiatalok, vének Gyülekeznek búcsuvétel végett.
Az anyák (ez a természet rende, Isten őket már így teremtette, Ők szegények erről nem tehetnek) Hát az anyák szörnyen keseregtek.
Sirtak-rítak, mint az őszi felleg, Fiaiknak hogy elmenni kellett, Elmenniök és még oda pedig, Ahol a halál vendégeskedik.
Amint mondom, volt sok sírás-rívás, Hej hanem ugy csak korántse' rítt más, Egynek se' volt oly nedves köténye, Mint kelmednek, szegény Panna néne.
Hogyne sírna? három fia vagyon, Mind a három szép szál legény nagyon, S mind a három be vagyon sorozva Katonának s ottan áll a sorba'.
"Hagyd el, anyjok, hagyd el már," szólt kérve Péter bátya, Panna néni férje, "Hagyd el, anyjok, elég ebbül ennyi, Nem is illik ennyit keseregni.
Nékem is ugy fiaim, mint néked, Azért mégsem siratom ám őket, Sőt örülök, hogy nevemmel hárman Lesznek ott a szabadság harcában.
Menjetek el, szeretett cselédim; Ha megjöttök a háború végin, Nagy kedvem lesz... és ha odavesztek, Fáj a szívem majd, de nem reped meg.
Szép halál a szabadságért halni, Ahogy én azt el tudom gondolni, Legszebb halál az a csatatéri, Ahogy azt az én eszem föléri.
Menjetek hát életbe-halálba, Fegyveritek legyenek megáldva, Hogy szabadság ragyogjon majd rajtok, Különben jobb, hogy ha ott maradtok."
Az ujoncok utra kerekedtek, Jó kedve volt a jó gyerekeknek; Ugy mentenek a halál utjára, Mintha mentek volna lakomára.
Péter bátya hát kendet mi lelte? Olyat sóhajt, majd kiszáll a lelke, Néz utána az ujonc-seregnek, S íme, íme könnyei peregnek.
E hát vége a sok cifra szónak? Addig beszélt máshoz biztatólag, Addig köpte a markát, mig aztán Tyúkmadár lett a vitéz oroszlán.
Csúfolták az öreget keményen, Hogy hát ő csak szóval győzte légyen, De az öreg, bár nagyon is únja, Egy sziporkát sem felel a gúnyra.
Amit szólott, azt csak úgy magában Mormogta el hazaballagtában: "Mennek ők és maradni kell nékem! Itthon maraszt göthös öregségem.
Szabadságot vesznek drága áron, S én ne legyek a véres vásáron, Én itthon csak kész portékát lessek, Ne legyek ott, hogy én is fizessek!
Jólesik, hogy megértem ezt a kort, Hol nemzetem lánc helyett fegyvert hord, S mégis vesztem vón' el eddig inkább, Minthogy most csak nézzem e szent munkát!
Elvágnám a két kezem két lábam, Ha tudnám, hogy nem vágom hiában, Ha helyette más erős új nőne, Hogy mehetnék majd a harcmezőre!"
Szalonta, 1849. március 15-25.
Mi ne győznénk? hisz Bem a vezérünk, A szabadság régi bajnoka! Bosszuálló fénnyel jár előttünk Osztrolenka véres csillaga.
Ott megy ő, az ősz vezér; szakálla Mint egy fehér zászló lengedez; A kivívott diadal utáni Békeségnek a jelképe ez.
Ott megy ő, a vén vezér, utána A hazának ifjusága mi, Igy kisérik a vén zivatart a Tengerek szilaj hullámai.
Két nemzet van egyesűlve bennünk, S mily két nemzet! a lengyel s magyar! Van-e sors, amely hatalmasabb, mint E két nemzet, ha egy célt akar?
Egy a célunk: a közös bilincset Összetörni, melyet hordozánk, S összetörjük, esküszünk piros mély Sebeidre, megcsufolt hazánk!
Küldd elénk, te koronás haramja, Légiónként bérszolgáidat, Hogy számodra innen a pokolba Holttestökbül építsünk hidat.
Mi ne győznénk? hisz Bem a vezérünk, A szabadság régi bajnoka! Bosszuálló fénnyel jár előttünk Osztrolenka véres csillaga!
Bánfihunyad, 1849. március 26-27.
Ki gondolná, ki mondaná, Hogy e hely csatatér? Hogy néhány rövid hét előtt Itt folyt el annyi vér?
Itt harcolánk, itt vett körűl Az ellenség hada, Elől halál, hátul halál, Ez rémes nap vala!
Akkor, miként a férfigond, Mogorva volt az ég, Most, mint a kis gyermek szeme, Szelíd és tiszta kék.
Akkor, mint aggastyán feje, Hófehér volt a föld, Mostan miként az ifjunak Reménye, olyan zöld.
A légben akkor itt zugó Golyók röpűltek el, A légben most fejem fölött Pacsírta énekel.
Láttunk itt akkor a síkon Véres halottakat. S hol a holtak feküdtenek, Most ott virág fakad.
Ki gondolná, ki mondaná, Hogy e hely csatatér? Hogy néhány rövid hét előtt Itt folyt el annyi vér?
Szászsebes, 1849. április 3-12.
1
Fogadjatok be, ti dicső falak, Fogadj magadba, híres ősi vár! Légy üdvezelve... hol a hős lakott, A költő ottan lelkesedve jár.
Mily hős lakott itt, a nagy Hunyadi! Mily lelkesűlés éget engemet! Szivemnek hangos dobbanásai, Beszéljetek ti ajkaim helyett.
Itten lakott, tán olykor épen itt Gondolkodék e bástya tetején, Innen tekintett a jövőbe ő, Ahonnan most a multba nézek én.
Itt pihené ki fáradalmait, Midőn elzúgtak a kemény csaták, Melyek Konstantinápoly tornyain A büszke félholdat megingaták.
Jó pihenő hely... csendes szép magány Mélyen lehajló völgynek zöld ölén... Itt lenn a vár; nem éri vihar Még a zászlót sem tornya tetején.
El van rejtezve a világ elől E szent magány; beléje más nem lát, Csak messziről fehér fejével a Hegyek nagyapja, a vén Retyezát.
2
Szólott Hunyadvár bámuló gyönyörrel: "Kit látok? oh kit látok? Hunyadit! Megjöttél hát, oh hősök hőse, végre, Kit vártalak négy hosszu századig.
Én hittem azt, hogy vissza fogsz te jőni, Ez a hitem volt, mi erőt adott, Hogy el ne dőljek, hogy viselni bírjam A négyszáz éves gyászt és bánatot.
És megjövél... légy hévvel üdvezelve, Hosszan várt vendég, oh hős, oh apám! Csak az fáj most, hogy nem tud sírni a kő... Örömkönyűimet hogy ontanám!"
Felelt a vendég: "Sajnállak, szegény vár, Hogy örömedet el kell rontani!... Csalatkozol: nem az jött, akit vártál, Az én nevem Bem, és nem Hunyadi."
Szólt vissza a vár: "Én azzal törődjem, Mi volt akkor s mi mostan a neved? A név mulandó, változékony; ami Örök, azt nézem én, a szellemet.
Nem a nevedről, hanem szellemedrül S annak müvéről ismerek reád: Az vagy, ki voltál, négyszáz év előtt s most Te mentetted meg a magyar hazát!"
Vajdahunyad, 1849. április 14.
Nem mondom én: előre székelyek! Előre mentek úgyis, hős fiúk; Ottan kiván harcolni mindegyik, Hol a csata legrémesebben zúg. Csak nem fajult el még a székely vér! Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér.
Ugy mennek a halál elébe ők, Amint más ember menyegzőre mén; Virágokat tűznek kalapjaik Mellé, s dalolnak a harc mezején. Csak nem fajult el még a székely vér! Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér.
Ki merne nékik ellenállani? Ily bátorságot szívében ki hord? Mennek, röpülnek, mint a szél, s üzik Az ellenséget, mint a szél a port! Csak nem fajult el még a székely vér, Minden kis cseppje drágagyöngyöt ér!
Karánsebes, 1849. április 17.
|
|
|
|
Tábornok úr, én nem tartom magam Nagy embernek, de akkorácska csak Vagyok, hogy oly parányok, aminő ön, Levett kalappal szóljanak velem. S ön engemet gorombaságival Elhalmozott, hogy két orcám pirúlt. Igen, pirúltam, de nem magamért, Pirúltam a magyar sereg miatt, Hogy annak egy ily tábornokja van. Tábornok úr, van ellenség elég, Gorombáskodjék azzal, ott szabad, De bánjék szépen a jó honfiakkal, Különben azt hisszük, hogy őket el Szándékszik ön kergetni a seregből, És ez kemény vád lenne majd, kemény vád. S gorombaságit épen rajtam űzi! Nem fél-e ön, hogy tollamnak hegyére Tüzöm fel önt? ez a toll, istenemre, Hegyesb a tőrnél s lelkiismeretnél, S akit megszúrok véle, fáj neki Még akkor is, ha a sír férgei Cirógatják ott lenn a föld alatt. Kiírnám önt itt név szerint, de amit Saját kardjával tenni képtelen, Tollammal tenni én nem akarom, Nem fogom önt megörökíteni. Csak azt ajánlom, hogyha még leszen Szerencsétlenségünk egymáshoz, akkor Beszéljen vélem emberségesen, Mert én ugyan nem tartom magamat Nagy embernek, de akkorácska csak Vagyok, hogy oly parányok, aminő ön, Levett kalappal szóljanak velem.
Debrecen, 1849. május 7.
Végre megtörtént a Rég várt viszonlátás! Nincs köszönet benne, Nincsen istenáldás. Láttam jó atyámat... vagy csak koporsóját, Annak sem látszott ki csak az egyik széle, Ezt is akkor láttam kinn a temetőben, Mikor jó anyámat tettük le melléje.
Sem atyám, sem anyám Nincs többé, nem is lesz, Kiket szoríthatnék Dobogó keblemhez, Akiknek csókolnám még lábok nyomát is, Mert engemet szivök vérén neveltek fel, Mert körűlöveztek, mint a földet a nap Lángoló sugári, szent szeretetökkel!
Oh atyám, oh anyám, Miért távozátok? Tudom, hogy áldás a Sír nyugalma rátok, De mi nektek áldás, az átok énnékem, Melytül szegény szívem csakhogy nem reped meg! Ha így bántok velem, ti kik szerettetek, Mit várjak azoktul, akik nem szeretnek?
Itt hagytak, elmentek, Nem is jőnek vissza! Omló könnyeimet Sirjok halma issza. Folyjatok, könnyeim, folyj, te forró patak, Szivárogj le hideg orcáikra halkan, Hadd tudják meg rólad: árva gyermeköknek Elhagyott lelkén mily égő fájdalom van!
De nem, de nem, inkább Eltávozom innen, Hogysem könnyem árja Hozzájok lemenjen; Mentsen isten tőle!... édes jó szülőim Hogyha megéreznék fiuknak keservét, Szerető szivök a sírban sem pihenne, Egy bú lenne nékik a hosszú öröklét.
Isten veletek hát... Csak egyszer még, egyszer Ölelkezem össze Sírkeresztetekkel... Olyan a két ága, mint két ölelő kar, Mintha apám s anyám nyujtaná ki karját... Tán fölemelkedtek halotti ágyokból, Fiokat még egyszer ölelni akarják!
Pest, 1849. május 19-20.
Jött a halál, hogy elsöpörjön minket A föld szinéről, jött a döghalál, Reánk lehelte rothadó lelkéből Azt sátándühhel a gonosz király. Tombolt a vész irtóztató erővel A végitélet végórájaként, És ím mi élünk még és nem halánk meg, Csak meghajoltunk, de el nem törénk!
Él a magyar még, áll a hon, s hol egykor Olyan halotti volt a hosszu csend, Minő zajt üt most ott a harcoló kard! Minden csengése egy világra cseng! Oh népem, eddig önmagad se tudtad, Hogy létezel, s most tudja a világ: Utósó voltál, s íme a legelsők, Most még ők is bámulva néznek rád.
Melyik magyar nem szégyenlé előbb hogy Sors átkából magyarnak született? S melyik nem büszke most reá, hogy isten Kegyelméből e nemzet tagja lett? Méltóbb vagy a legdrágább koszorúra, Mint bárki más, méltóbb vagy igazán; Oh hol keressek, hol lelek virágot, Dicső fejedre illőt, szent hazám?
De béfejezve nincsen még a munka, Amelyet néked béfejezni kell. Csak félig van még a csomó elvágva, Mit szét kell vágnod kardod élivel. Majd akkor illet a koszorú téged, Ha e munkát végkép bevégezéd, S akkor nem én foglak megkoszorúzni, Hanem az egész nagy emberiség!
Előre hát, oh nemzetem, ne állj meg, Hogy állanál meg pályád közepén? Félútadon vagy, fölértél a hegyre, S könnyű már annak, aki völgybe mén. Elő, elő a zászlóval, kezedben, Egész Európa te utánad jő. Te vagy, hazám, most a világ vezére... Mily nagy szerep, milyen lelkesitő!
Pest, 1849. május 21.
Szegény legény vagyok, Nincs semmi vagyonom; Szívem sem az enyém, Rég birja galambom.
Életemet pedig Hazám, te szent hazám, Kész áldozat gyanánt Tenéked áldozám.
Ami még megmaradt: Te szűz becsületem, Magammal viszlek el, Te sírba szállsz velem.
Szalonta, 1849. május 27-28.
Isten után legszebb és a legszentebb név A honvéd-nevezet! Hogy ne iparkodnám hát megérdemelni Ezt a szép nagy nevet? Iparkodom teljes szivembül, oh hazám, Megvédeni téged, Védni, fölemelni téged, s lesujtani A te ellenséged!
Sokat lesujtottunk mi már, de meglehet, Hogy még sok van hátra; Hadd legyen, mit bánjuk? akárki, akárhány, Karunk készen várja. Jőjetek, szabadság hóhérlegényei, Nem jöttök egyébért, Csak hogy elvegyétek, amit érdemeltek, A véres halálbért.
Ti vagytok, zsiványok, kik országunk földét Kipusztítottátok, Fekvén rajta háromszáz esztendeig mint Nehéz istenátok. Hanem hiszen ezt a földet ti teszitek Ujra termékennyé: Véreteket issza most, mint eddig itta Saját népe könnyét!
Jőjetek! ismerjük már egymást, ti futtok, Mi űzünk titeket, Űzünk, mint a szélvész a széjjelszaggatott Rongyos fellegeket. Jőjetek, hadd szúrjuk szíveiteket a Szuronyunk hegyére, Emlékezzetek a másvilágon is a Honvédek nevére!
Honvéd vagyok; mikor nevemet kimondom - Mi tagadás benne? - Egy kis büszkeségnek ragyogó szikrája Szökken a szemembe, Egy vagyok a végre föltámadt magyar nép Győző seregébül, Én is segítettem koronát leütni A király fejérül!
Hej te király, hol van régi szép sereged, Hol van régi fényed? Hej be tönkretették a szegény honvédek, E rongyos legények. Rongyos vagyok, mint az ágrulszakadt, csak hogy Mezítláb nem járok, De több becsületem van mégis, mint nektek, Cifra uraságok.
Van bizony énnékem becsületem, de nagy, Ország-világ előtt, Még azok előtt is, kit szuronyom leszúrt, Kit fegyverem lelőtt; Még az ellenség is, akit csak magasztal Egy szívvel, egy szájjal, Hogyne becsülné azt tulajdon nemzete, Tulajdon hazája?
Rajta is leszek, hogy jó hírem-nevemet Megtartsam halálig. Vagy ha visszamék majd az otthonvalókhoz, Elvigyem hazáig. Az lesz ám az öröm, ha majd visszatérek Az én enyéimhez, És ideszorítom rendre valamennyit Dobogó szivemhez!
Hej az lesz ám a nap!... és mégse tudom, hogy Mit szeretnék jobban: Hazamenni-e majd a harc végén vagy itt Elesni a harcban? Társaim arcáról, akik elhullanak, Én arról azt látom: A hazáért halni legnagyobb boldogság Ezen a világon!
Pest, 1849. június 1-10.
Itt a próba, az utósó Nagy próba; Jön az orosz, jön az orosz, Itt is van már valóba'. Eljött tehát az utósó Itélet, De én attól sem magamért, Sem hazámért nem félek.
Miért félnék az itélet Napjátul? Féljenek ők, kik viselik Magokat oly galádul, Kik rátörtek az ártatlan Magyarra, Most veri meg az úristen Mindenható haragja!
Föl, hazámnak valamennyi Lakója, Ideje, hogy tartozását Minden ember lerója; Ki a házból, ki a síkra, Emberek, Most az egész Magyarország Legyen egy nagy hadsereg!
Ki is megyünk, szó sincs róla, Mindnyájan. Meghalni vagy győzedelmet Nyerni a szent csatában. Szent a csata, nem harcolunk Királyért: Király ellen szabadságunk Istenünk és hazánkért!
Átkos király, érezted hát Vesztedet. Az ördögnek, hogy megmentsen, Eladtad a lelkedet. De hiába volt a vásár, Elhihet'd: Kit az isten elhagyott, azt Az ördög nem menti meg.
Sok az orosz, nagy a száma, Mi haszna? Több lesz ott a magyar; talán Száz is jut egy oroszra. És ha volnánk kevesebben, Mint azok: Hála isten, minket hí ugy A világ, hogy magyarok!
Ne féljetek, gyermekink, ne Féljetek, Nem szúr által dárdájával A vad kozák titeket; Feleségink, kedvesink, ne Sírjatok, Idegenek ölelése Nem tesz csúfot rajtatok.
S ti apáink, anyáink, szent Halottak, Sírotokon ellenség ne Tapodjon, nem tapodhat; Inkább vesszen ki nemzetünk Egy szálig, S dagadjon föl kifolyt vérünk Árja az ég boltjáig!
Minden, ami szent előttünk, Kockán van, Ha a világ támad is meg, Győznünk kell e csatákban; Ha miljomnak el kell veszni, Vesszen el! Ki fogna most fukarkodni Életével, vérivel?
És te isten, magyarok nagy Istene, Légy népeddel, hű népeddel, Jó népeddel, légy vele! Tedd hatalmad fiaidnak Lelkére, Világdöntő haragodat Fegyvereink élére!
Pest, 1849. június 20-30.
Szörnyű idő, szörnyű idő! S a szörnyüség mindegyre nő. Talán az ég Megesküvék, Hogy a magyart kiirtja. Minden tagunkból vérezünk, Hogy is ne? villog ellenünk A fél világnak kardja.
És ott elől a háború Csak a kisebb baj; szomorúbb, Mi hátul áll, A döghalál. Be kijutott a részed Isten csapásiból, o hon, Folyvást arat határidon Két kézzel az enyészet.
Egy szálig elveszünk-e mi? Vagy fog maradni valaki, Leírni e Vad fekete Időket a világnak? S ha lesz ember, ki megmarad, El tudja e gyászdolgokat Beszélni, mint valának?
S ha elbeszéli úgy, amint Megértük ezeket mi mind: Akad-e majd, Ki ennyi bajt Higgyen, hogy ez történet? És e beszédet nem veszi Egy őrült, rémülésteli, Zavart ész meséjének?
Mezőberény, 1849. július 6-17.
|