Danny, a varázslatos kisfiú, aki különleges képességgel rendelkezik, miszerint "ragyog",szüleivel együtt a hegyekbe költözik, télen... Az apa feladata rendben tartani a szállodát, de a Panoráma hotel gonosz... meg akarja szerezni a fiút, magába szippantani és örökre elnyelni....
A 217-es szoba, a bál, az elnöki lakosztály, véres ütő... hajtól ragcsos. Az élősövények, a hószán, a kisfiú a csúszda mélyén, kiloccsant agyvelő a falon, az előző gondnok szelleme... bemersz lépni a házba, és hagyod magad megőrülni?
A célhatározós, másik nevén allatív esetnél a fõnév a Hová? Merre? Meddig? Mihez? kérdésekre válaszol. Például említhetjük magyarul a fára, városba, égig, anyához szavakat. Látható, hogy ebben az esetben is ugyanazzal a raggal fejezünk ki egymáshoz közel álló jelentéseket; a quenya ebben az esetben nem rendelkezik a magyar részletgazdagságával.
Egyes számban a célhatározó ragja a -nna. Magánhangzó-tövû fõneveknél ez közvetlenül kapcsolódik a fõnévhez, mássalhangzó-tövûeknél egy -e- kötõhangzó segítségével.
Példák:
coa - coanna alda - aldanna nén - nenenna síre - sírenna menel - menelenna
Többesszámban a helyhatározó ragja a -nnar (tehát az alapraghoz illeszkedik a többesszám jele, az -r). Ez szintén a szótõhöz járul.
coannar aldannar neninnar vagy nennar sírinnar menelinnar
Idézzük fel Gildor köszöntését Frodó által, amelyben példát találhatunk az allatív esetre: "Elen síla lúmenn' omentielvo." = "Csillag ragyog le találkozásunk órájára."
1.6.1 Idõ, idõpont
Az allatív esetet idõhatározós szerkezetekben is felhasználhatjuk; pl. tenna "addig"
1.7 Az eredethatározós eset (ablativus)
Eredethatározós esetben van a fõnév, ha a Honnan? Mitõl? kérdésekre válaszol. Az ablativus ragja a -llo, többesszám esetén a -llor vagy llon.
Példák:
coa - coallor alda - aldallo menel - menello? vagy menelello cemen - cemenello - cemenillor stb.
VARÁZSLÉNY-SULI!!! Nevelj sárkányt, unikornist, főnixet, balrogot vagy trollt!